عملکرد پوشش ضد حریق چیست و چگونه اجرا می شود؟

عملکرد پوشش ضد حریق
0
(0)

عملکرد پوشش ضد حریق، کمک بسیاری به افزایش مقاومت سازه های فولادی یا بتنی می کند. در واقع مواد سازنده پوشش ضد حریق در برابر آتش واکنشی خاص دارند. همان واکنش (افزایش ضخامت ملات) خطر فروریزی ساختمان را از بین خواهد برد. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی عملکرد پوشش ضد حریق در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

پوشش ضد حریق چیست؟

در واقع پوشش ضد حریق ترکیب موادی مناسب برای عدم انتقال دمای حرارت بالا و  از دست رفتن مقاومت سازه است. البته باید بدانید که مصالح ساختمانی تنوع بالایی دارند. به همین دلیل تنوع پوشش های ضد حریق هم بالا رفته است. برای آشنایی بیشتر با انواع پوشش ضد حریق به لیست زیر توجه کنید.

لیستی از انواع پوشش ضد حریق:

 1. پوشش ضد حریق پایه معدنی: پوشش ضد حریق گچی، پوشش ضد حریق سیمانی و ..
 2. پوشش ضد حریق غیر معدنی: رنگ ضد حریق، برد های ضد حریق و ..

معرفی انواع پوشش ضد حریق

با توجه به مطالب قبلی مشخص است که پوشش ضد حریق دارای انواع مختلفی است برای شناخت انواع پوشش ضد حریق را در قسمت پایینی برای شما عزیزان آماده کرده ایم لیستی از انواع پوشش ضد حریق پوشش ضد حریق بر پایه گنج پوشش ضد حریق بر پایه سیمان پوشش ضد حریق بر پایه معدنی پوشش ضد حریق قیر معدنی رنگ های ضد حریق برده های ضد حریق پوشش ضد حریق پایه بور نکته تنها یک متخصص می تواند با مشاهده سازه های ساختمانی تشخیص ندارد هر یک از این انواع پوشش ضد حریق مناسب کدام قسمت از ساختمان و است و می توان آن را اجرا کرد البته ناگفته نماند که پوشش ضد حریق برای هر ساز های دارای ضخامت مشخصی است چرا که طبق قوانین ایمنی سازی ساختمان این ضخامت ها محاسبه شده و باید رعایت شود

بیشتر بخوانید  مرکز خرید ورمیکولیت

بررسی نحوه عملکرد پوشش ضد حریق

ابتدای کار در حین ساختمان سازی ما زنها یکسری تیغه می بینیم تیغه ها دارای جنس و ضخامت و ابعاد مختلفی هستند همچنین تمام افرادی که مشغول به ساختمان سازی می‌باشند مجبورند از قوانین ایمنی سازی ساختمان پیروی کند چرا که کار کارت پایان کار را نمی توانند دریافت کنند با توجه به همه موارد گفته شده باید بگوییم که پوشش ضد حریق بر اساس اطلاعات اولیه از مصالح ساختمانی به دست آمده مشخص می شود و سپس توسط تیمی متخصص بر روی تیغه های ساختمان پوشش و اجرا می شود جالب است بدانید که پاشش مواد ضد حریق تنها توسط تیم متخصص قابل اجراست چرا که قبل از شروع این کار و بعد از انجام عایق سازی ساختمان نکات بسیار زیاد و مهم نیست که باید به آنها توجه شود با توجه به زمان زیاد و هزینه بالای یک سازی ساختمان بهتر است خودمان دست به کار نشد نشویم

بررسی انواع کاربرد های آن

عملکرد پوشش ضد حریق

تمامی ساختمان های تجاری پاساژ ها ساختمان های مسکونی با تعداد واحد بالا باید از پوشش ضد حریق در ساخت ساختمان خود استفاده کنم خوانند در ادامه لیستی از کاربرد های پوشش ضد حریق را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

لیستی از انواع کاربرد های پوشش ضد حریق:

 1. پالایشگاه های نفت گاز و پتروشیمی
 2.  سقف و دیوار تونل های معادن زیرزمینی
 3.  واحدهای تولیدی کارخانجات
 4. انبارهای بزرگ یا سوله های صنعتی
 5.  بیمارستان ها و..

عایق ساختمانی از چه موادی ساخته شده است؟

مواد سازنده پوشش ضد حریق سوال همیشگی کاربران است. چرا که این ملات وظیفه بسیاری بزرگی را بر عهده دارد.  به همیمن در این بخش از مقاله ما قصد  داریم به بررسی مواد سازنده این مهم به صورت دقیق بپردازیم.

بیشتر بخوانید  پوشش ضد حریق اسکلت فلزی

لیستی از انواع پوشش ضد حریق و مواد سازنده آن:

 • پوشش ضد حریق بر پایه گچ: گچ وزن این نوع  پوشش ضدحریق را تا حد بسیاری پایین می آورد. بنابراین در زمان خرید هم از نظر قیمت بسیار مقزون به صرفه است. در نهایت به کار گرفتن گچ در ساخت ملات این پوشش ان را بسیار محکم در برابر ضربه می کند. اگر بخواهیم کمی دقیق تر مواد سازنده پوشش ضد حریق بر پایه گچ را بررسی کنیم. می توان گفت این محصول ترکیبی از ورمیکیولت، ورمیفایر، پرلیت، دولومیت و الیاف است.
 • پوشش ضد حریق بر پایه سیمان: (سیمان، ورمیکیولت، ورمیفایر،پرلیت، دولومیت، الیاف)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

2 دیدگاه در “عملکرد پوشش ضد حریق چیست و چگونه اجرا می شود؟

 1. سعید کاهی میگوید:

  سلام . اگر دیوار ها با فاصله ۴ سانتی متر از قاب فلزی قبل از پاشش کار شده باشند ، دیتایل خاصی برای ضد حریق کردم فاصله ی موجود وجود دارد ایا؟

  • adminmahan میگوید:

   با درود.در صورتی که امکان اجرای مستقیم محصول ضدحریق بر روی قاب فلزی وجود نداشته باشد، فاصله ی بین دیوارها و قاب فلزی با مصالح دارای درجه آتش مناسب پوشانده شده و روی آن با محصول ضدحریق پایه معدنی کربولاین پوشانده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =