درب ضد حریق چیست؟ ویژگی و مزایای این درب کدام اند؟

درب ضد حریق چیست؟
0
(0)

آتش سوزی از جمله حوادث دلخراشی است که در یک چشم به هم زدن می‌تواند خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری به وجود آورد. به همین دلیل بالا بردن ایمنی ساختمان و کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی برای مهندسان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. درب ضد حریق و پوشش ضد حریق از جمله تدابیری هستند که به منظور جلوگیری از گسترش آتش به کار گرفته می‌شود. قبلا در مقاله دیگری به طور مفصل درباره نحوه عملکرد پوشش ضد حریق توضیح داده‌ایم. در این مقاله قصد داریم تا ویژگی‌های درب ضد حریق را با نگاهی دقیق‌تر بررسی کنیم.

برای درک بهتر عملکرد درب ضد حرق ابتدا یک ساختمان بزرگ در هنگام وقوع آتش سوزی را تصور کنید. طبیعتا بیشتر اثاثیه ساختمان‌های مسکونی و حتی غیر مسکونی شامل موارد اشتعال زا و خطرناک هستند. به همین دلیل تنها در مدت زمان کوتاهی پس از شروع آتش سوزی، شعله‌های آتش در سراسر ساختمان پخش می‌شوند. با توجه به این مسئله مهندسان و کارشناسان پیشگیری از حوادث غیرمترقبه برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از آتش سوزی اقدام به طراحی و استفاده از مصالح ساختمانی مناسب و ضد حریق کرده‌اند. درب ضد حریق یکی از این موارد است. این درب مانع از ورود آتش به بخش‌های دیگر یک ساختمان می‌شود. همچنین با ایجاد یک سد دفاعی در برابر مواد مضر و گازهای سمی حاصل از آتش سوزی، امنیت ساکنان ساختمان را تامین می‌کند.

در این مقاله به طور کامل با مزایای استفاده از این درب و انواع مختلف آن آشنا می‌شویم. امیدواریم که با مطالعه آن به اهمیت استفاده از مصالح ضد حریق و همچنین رعایت موارد امنیتی در ساخت ساختمان پی ببرید.

مزایای استفاده از درب ضد حریق چیست؟

شاید بتوان در نگاهی کلی بزرگ‌ترین مزیت درب ضد حریق را افزایش امنیت جانی افراد ساکن در ساختمان دانست. اما اگر عملکرد این درب‌ها را با نگاهی دقیق‌تر بررسی کنیم متوجه می‌شویم که نه تنها در حفظ جان افراد نقش دارند بلکه با مهار آتش به کاهش خسارات مالی این پدیده نیز کمک می‌کنند. در ادامه به برخی دیگر از مزایای درب ضد حریق اشاره می‌کنیم.

محصور کردن آتش و جلوگیری از انتشار آن

همان طور که می‌دانید شعله‌های آتش در صورتی که در معرض مواد اشتعال زا قرار بگیرند می‌توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی به بخش‌های مختلف یک ساختمان سرایت کنند. این ویژگی آتش باعث شده تا در دسته خطرناک‌ترین حوادث و پیشامدهای احتمالی برای هر مکانی قرار بگیرد. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از درب‌های ضد حریق این است که با محصور کردن آتش در یک نقطه خاص، از انتشار آن به بخش‌های دیگر جلوگیری می‌کند. در برخی موارد این مسئله می‌تواند باعث کاهش اکسیژن و خاموش شدن آتش شود. اما به طور کلی، محصور شدن شعله‌ها و کاهش سرعت انتشار آن می‌توانند زمان بیشتری تا آمدن آتش نشانان و اطفا کامل حریق در اختیار افراد قرار دهد.

بیشتر بخوانید  پوشش ضد حریق کافکو چیست ؟

مزایای درب ضد حریق

خروج اضطراری امن از ساختمان در حال سوختن با درب ضد حریق

یکی از موارد مهم ایمنی در ساخت راهروهای خروج اضطراری در هر ساختمانی استفاده از مصالح باکیفیت در آن بخش است. درب‌های ضد حریق یکی از بهترین گزینه‌ها برای تضمین ایمنی افراد در هنگام بروز موقعیت‌های بحرانی و خروج از ساختمان می‌باشند. استفاده از این درب‌ها در محل خروج اضطراری می‌تواند به افراد کمک کند تا با ایمنی بیشتری از محل حادثه خارج شوند.

جلوگیری از انتشار گازهای سمی حاصل از آتش سوزی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که خطرات ناشی از آتش سوزی تنها به سوختن بخش‌های مختلف یک ساختمان ختم می‌شود. اما نکته حائز اهمیت این است که بخش مهمی از صدمات جانی در طی آتش سوزی به خاطر انتشار دود و گازهای سمی خطرناک اتفاق می‌افتد. استشمام این مواد سمی می‌توانند صدمات جبران ناپذیری به افرادی که در محل حادثه حضور دارند وارد کند. حتی در برخی موارد به مرگ این افراد منتهی شود. استفاده از درب ضد حریق نه تنها به محصور کردن آتش کمک می‌کند بلکه می‌تواند دود و گازهای ناشی از آن را نیز از محل زندگی ساکنان دور نگه دارد.

مقاومت بالای درب ضد حریق در برابر آتش گرفتن

درب‌های ضد حریقی که تاییدیه سازمان آتش نشانی را گرفته اند می‌توانند به راحتی و حدود 90 درصد در برابر شعله‌های آتش ایمن بمانند. این ویژگی هم به آتش نشانان وقت بیشتری برای مهار کردن آتش می‌دهد و هم ساکنان ساختمان می‌توانند به راحتی خود را از درون ساختمان نجات دهند، با توجه به این نکته می‌توانیم بگوییم که یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از درب ضد حریق همین مقاومت بالای آن در برابر آتش است. جالب است بدانید که در بسیاری از موارد این درب‌ها در طی آتش سوزی بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببینند کاملا سالم می‌مانند.

عایق حرارتی و صوتی

می‌دانیم که محصور کردن آتش یکی از ویژگی‌های مفید و کاربردی در درب‌های ضد حریق است. اما علاوه بر جلوگیری از گسترش آتش و حرارت این درب‌ها عایق‌های بسیار قوی صدا هم هستند. این ویژگی باعث شده تا طراحان ترجیح دهند در بسیاری از مکان‌های شلوغ و پرتردد مثل سینما، کارخانه‌های شلوغ، سالن اجرای موسیقی و… برای حفظ سکوت و تمرکز حضار از این نوع درب برای ورودی بخش‌های مختلف استفاده کنند.

انواع درب ضد حریق

موارد استفاده از درب ضد حریق:

با توجه یه ویژگی و مزایای قابل توجه این محصولات، مهندسین و ناظران برای بالا بردن توان ساختمان در مقابل آتش سوزی این درب‌ها را در بخش‌های مختلفی به کار می‌گیرند. به عبارتی درب ضد حریق در ساختمان‌هایی با کاربری مختلف به کار برده می‌شوند که در ادامه به برخی از رایج‌ترین موارد استفاده آن اشاره می‌کنیم:

بیشتر بخوانید  عملکرد پوشش ضد حریق چیست و چگونه اجرا می شود؟

ساختمان مسکونی

یکی از اصول مهم ایمنی ساختمان که در همه بناهای مسکونی رعایت می‌شود، استفاده از درب ضد حریق در قسمت خروج اضطراری ساختمان‌هایی که بیش از شش طبقه هستند می‌باشد. این اصل یکی از نکات مهم و ضروری در ساختمان سازی می‌باشد. به همین علت هر ساختمانی برای دریافت مجوزهای لازم ملزم به رعایت آن است. در صورت سرپیچی و نقض این قانون نه تنها صاحب ملک مجبور به ترمیم ساختمان و استفاده از این درب‌ها می‌شود، بلکه در برخی موارد باید جریمه‌های سنگینی نیز بپردازد.

ساختمان اداری

در ساختمان‌های اداری استفاده از درب ضد حریق علاوه بر حفظ جان کارکنان، وظیفه حفظ اسناد و مدارک مهم را نیز برعهده دارد. قسمت بایگانی از جمله بخش‌هایی است که باید به خوبی حفظ شود تا در طی گذشت زمان نه تنها اسناد موجود در آن سالم بماند بلکه در برابر حوادثی مثل سیل و آتش سوزی نیز ایمنی مناسبی داشته باشد. به این ترتیت یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از درب ضد حریق در ساختمان‌های اداری، به کارگیری آن در بخش ورودی محل نگهداری اسناد می‌باشد.

مراکز درمانی و بیمارستان‌ها

بیمارستان از جمله ساختمان‌های مهم و پرتردد هر شهری است. عموم افراد حاظر در بیمارستان به علت توانایی پایین فیزیکی نمی‌توانند در هنگام وقوع اتش سوزی به سرعت فرار کنند. از طرفی مواد دارویی و ترکیبات مختلفی که در بیمارستان وجود دارند می‌توانند سلامت افراد زیادی را در هنگام وقوع آتش سوزی تحت تاثیر قرار دهند. با توجه به این موارد متوجه می‌شویم که ساخت ساختمان‌هایی مثل بیمارستان به استاندارد بسیار بالایی احتیاج دارند. درب‌های ضد حریق نیز از جمله مواردی هستند که استفاده از آن در بخش‌های مختلف بیمارستان مثل اتاق آی سی یو، اتاق سی سی یو، بخش نوازادان، بخش اورژانس و سایر بخش‌های یک ساختمان واجب است. این درب تا هنگام رسیدن نیروهای امداد و اطفا حریق از بیماران و افراد حاظر در بیمارستان به خوبی مراقبت می‌کند.

درهای ضد حریق و مقاوم به آتش

کارخانجات تولید موارد غذایی

بهداشت در صنایع مواد غذایی و تولید کالاهای مصرفی خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد. اما علاوه بر رعایت بهداشت که در خط تولید به خوبی و با دقت بالا رعایت می‌شود، ایمنی کارگران، دستگاه‌ها و کالاهای تولید شده در انبار نیز باید به عنوان اصلی ضروری و مهم در نظر گرفته شود. درب‌های ضد حریق در بخش‌های مختلفی از کارخانجات تولید صنایع غذایی استفاده می‌شوند و وظیفه دارند تا به خوبی از نیروی انسانی و سرمایه کارخانه داران محافظت کنند.

با توجه به مزایای درب ضد حریق متوجه می‌شویم که بالا بردن مقاومت ساختمان و حفظ آن در برابر آتش چه نقش مهمی را در ساختمان سازی ایفا می‌کنند. شرکت آرمان جاوید ماهان یکی از برندهای قدیمی و باتجربه در زمینه تولید و نصب پوشش‌های ضد حریق می‌باشد. انتخاب بهترین مصالح و محصولات مناسب برای مقاوم سازی ساختمان در برابر آتش به دانش و تجربه بالایی نیاز دارد. به همین دلیل این کار باید توسط افراد مختصص و با تجربه انجام شود. ما با سالها تجربه در این امر برای خدمتگذاری به شما حاظریم. برای مشاوره و راهنمایی‌های بیشتر همین حالا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 1 =